Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Uzovský ŠalgovHľadať
 
 

Kostol sv. Imricha

Kostol svätého Imricha

 

 

Kostol sv. Imricha získal svoju dnešnú podobu po poslednej rozsiahlej prestavbe a rekonštrukcii v rokoch 1992-93, no jeho jadrom je prvý murovaný kostol v Uzovskom Šalgove, ktorý bol postavený okolo roku 1610 v renesančnom slohu. Pôvodne bol asi bez veže. Predpokladáme, že mohol byť postavený aj evanjelíkmi, keďže na prelome 16. a 17. storočia v obci pôsobil evanjelický kazateľ a dokonca Uzovský Šalgov bol sídlom evanjelickej farnosti, pod ktorú patrili filie Uzovské Pekľany a Močidľany. Jednoloďový kostol bez veže bol ukončený polygonálnym uzáverom presbytéria a takmer štvorcová loď bola zaklenutá českou plackou. Presbytérium uzatvárala valená klenba s lunetami.

Kostol v 2. polovici šesťdesiatych rokovOkolo kostola, stojí ešte aj dnes múr, ktorý mal prvotne obranný účel. Môžeme tu hovoriť o opevnenom kostole, ktorý mohol byť využívaný len v prípade krátkodobého nebezpečenstva.

Šalgovský kostol, už vo vlastníctve katolíkov, bol okolo roku 1743 barokovo upravený. No barokové prvky do neho prenikli už skôr. Hlavný oltár pochádza z čias okolo roku 1700. Ústredný reliéf oltára tvorí motív Zvestovania Panne Márii, ktorého súčasťou sú aj plastiky sv. Imricha a neznámej svätice, a na okrajoch točené stĺpy. V nadstavci oltára je reliéf najsvätejšej Trojice v oblakoch. Na oltárnej menze sú z oboch strán tabernákula cherubíni, ktorí boli pravdepodobne pôvodne tiež súčasťou hlavného oltára. Bočný oltár sv. Jána Nepomuckého s obrazom svätca v širokom akantovom ráme je približne z polovice 18. storočia.

Kostol od severozápaduNa severnej stene presbytéria je umiestnený epitaf z roku 1713, ktorý sa vyznačuje retardovanými renesančnými prvkami. Na jeho nápisovej doske je plochý reliéf kľačiaceho muža pred krucifixom a dvojitý erb. Po stranách dosky je akant s vysunutým kvetom, ktorý je dolu zakončený pinelkou. Na hornej rovnej profilovanej rímse sú kvety. S epitafom pravdepodobne súvisí krypta, ktorá bola objavená pred obetným stolom (pri výmene dlažby v r. 1964). Pozostatky, ktoré v nej našli, by mohli patriť žene s dieťaťom. Jej rodina bola asi patrónom kostola.

V severnej stene, na rozhraní lode a presbytéria bola pôvodne umiestnená rokoková kazateľnica s rokajovými kartušami na oblom parapete. Po jej stranách boli sekundárne umiestené dve ušnice renesančno-barokového oltára s okrídlenou hlavou cherubínov v kartuši, ktoré pochádzajú zo 60. rokov 17. storočia. Na zvukovej strieške kazateľnice asi pôvodne stála soška Dobrého pastiera.

Nevieme presne, kedy bola na strechu kostola pristavaná vežička, no v 2. polovici 20. storočia mala najprv cibuľovité zakončenie a v 2. polovici 60. rokov už hranolovitý tvar so strechou vo forme ihlana. Posledná prestavba a celková rekonštrukcia šalgovského kostola sa realizovala od júna 1992 do októbra 1993. Autorom prestavby bol Ing. arch. Peter Marcinko, projekty spracoval Ing. Straka, statiku robil Ing. Kravčík a ako stavbyvedúci bol vedený vtedajší starosta obce Ing. Pavol Slaninka. Väčšia časť nákladov bola zo zbierok veriacich z Uzovského Šalgova a obyvatelia našej obce aj väčšinu prác na prestavbe vykonali.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Preladenie ANTÉNY

Informácia

Kalendár zberu odpadov na rok 2019

zverejnenie

Platné prevádzkové poriadky

Multifunkčné ihrisko, Rybníky, Kaštieľ.

Úroveň vytriedenia odpadu

Zverejnenie

Cenník služieb

Služby poskytované obcou

14.12.2018

Schválený rozpočet obce na rok 2019

Cestovný poriadok

Cestovný poriadok autobusových spojov platný od 01.09.2019 do 14.12.2019

20. 11. 2018 a doplnenie 25. 01. 2019

RVaPS - povinné trvalé označenie psov transpondérom (mikročipom), povinná registrácia chovu ošípaných (20.11.2018). Informácie pre chovateľov s chovom s jednou ošípanou (25.01.2019).

Informačný leták „SMS pomoc 112“

Postup ako správne využívať sms na číslo 112

Správne triedenie odpadov

Letáky, vzdelávací materiál

webygroup
ÚvodÚvodná stránka