Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Uzovský ŠalgovHľadať
 
 

Kultúra

Obecná knižnica v Uzovskom Šalgove


Obecná knižnica v Uzovskom Šalgove je umiestnená v budove Obecného úradu v Uzovskom Šalgove súp. č. 139, je otvorená každý pracovný pondelok od 17.00 do 19.00 hod.
Za vedenie knižnice zodpovedá p. Marcela Jarzebowská (Uzovský Šalgov 145).

 

 

 

Spevácky súbor pri Klube dôchodcov v uzovskom Šalgove

 

Spevácky súbor koncom 80. rokovSpevácky súbor v Uzovskom Šalgove pôsobí v Klube dôchodcov, v súčasnosti ho vedie p. Mária Galková (Uzovský Šalgov 87). Vznikol v roku 1986 ako Spevácky krúžok (skupina) pri Klube dôchodcov v Uzovskom Šalgove, ako jedna z mnohých aktivít, ktoré boli určené pre šalgovských dôchodcov. Vtedy napríklad existoval aj krúžok šikovných rúk, kde sa háčkovalo, štrikovalo, vyšívalo, muži vyrábali košíky a opálky, a v predveľkonočnom období sa vytvárali kraslice. Dlhé roky všetky tieto aktivity koordinovala p. Anna (Táňa) Babjaková.


V speváckej skupine od samého začiatku pôsobili ženy aj muži, jej prvými členmi boli nasledovní obyvatelia Uzovského Šalgova: Anna Babjaková (predsedkyňa), Mária Novotná, Magdaléna Štofaníková, Anna Jusková (Dzikova), Alžbeta Župová, Ján Gaľa, František Štofaník, Agáta Salayová, Michal (Juraj) Merva, Vincent Polak, Ondrej Šimčík, Albína Šimčíková, Irena Šimčíková, Alžbeta Babjaková, Mária Galková, Štefan Babjak, Mária Ungvarská.


Spevácky súbor sa najčastejšie a pravidelne zúčastňoval a zúčastňuje na regionálnych prehliadkach folklórnych skupín v Mestskom kultúrnom stredisku v Sabinove "Krása životu" (pôvodne organizované v máji, v súčasnosti v októbri) a "Prebudená jeseň" (najčastejšie v septembri alebo v októbri), ktoré organizuje Šarišské osvetové stredisko z Prešova v súčasnosti Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Je zaujímavé, že šalgovský spevácky súbor je v článkoch a pozvánkach na tieto podujatia nazývaný ako "Šalgovčan", aj keď jeho členovia sa sami takto neoznačujú.


Vystúpenie v Uzovskom Šalgove v roku 2003Spevácky súbor z našej obce však vystupoval aj na iných folklórnych festivaloch v rôznych obciach okresov Sabinov a Prešov (napr. v Kamenici, Kendiciach, Hermanovciach, Daleticiach, Drienove, Šarišských Michaľanoch, Červenici a v Prešove). Súbor často vystupuje aj v našej obci, pri rôznych slávnostných príležitostiach (Deň úcty k starším, Deň matiek, rôzne výročné schôdze) alebo keď má niekto výročie, niekedy poteší svojich spoluobčanov aj cez miestny rozhlas. V minulosti súbor spieval aj pri vyprevádzaní brancov na vojenskú prezenčnú službu. Repertoár súboru tvoria pôvodné ľudové piesne, ktoré vznikli v Uzovskom Šalgove, ako hovoria členky súboru, "špivaju tak, jak še dakedi špivalo v Šalgove" (napr. Ked ja pasla kačky, kačata; Fujaročka moja; Lučka, lučka zelenučka; Co še mi šnivalo; A tam dolu za jarečkom). Niektoré piesne zložili priamo členovia súboru. K repertoáru patria aj scénky a humorné slovo. Pri vystúpeniach ženy spievajú v krojoch, ktoré si obliekali, keď boli mladé.


Cez Klub dôchodcov sa členovia súboru zúčastňujú každoročne jednodňového výletu, najčastejšie v čase prázdnin, v lete. Takto spolu pochodili všetky významnejšie turisticky atraktívne miesta na východnom Slovensku. V osemdesiatych rokoch, keď sa dalo ešte brigádovať na JRD, často si pri zbere zemiakov, kapusty alebo maku privyrobili na výlet a dokonca niekedy mohli ísť na výlet aj 2-krát v roku.


V súčasnosti je počet členov Speváckeho súboru v Uzovskom Šalgove podstatne menší, aktívne na festivaly chodia tieto členky súboru: Mária Galková, Magdaléna Štofaníková, Agáta Salayová, Irena Šimčíková, Helena Fedorková, Albína Šimčíková, Alžbeta Babjaková a Mária Ungvarská.

 


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Kalendár zberu odpadov na rok 2019

zverejnenie

Platné prevádzkové poriadky

Multifunkčné ihrisko, Rybníky, Kaštieľ.

Úroveň vytriedenia odpadu

Zverejnenie

14.12.2018

Schválený rozpočet obce na rok 2019

Cenník služieb

Služby poskytované obcou

20. 11. 2018 a doplnenie 25. 01. 2019

RVaPS - povinné trvalé označenie psov transpondérom (mikročipom), povinná registrácia chovu ošípaných (20.11.2018). Informácie pre chovateľov s chovom s jednou ošípanou (25.01.2019).

Cestovný poriadok

Cestovný poriadok autobusových spojov platný od 01.09.2019 do 14.12.2019

Informačný leták „SMS pomoc 112“

Postup ako správne využívať sms na číslo 112

Správne triedenie odpadov

Letáky, vzdelávací materiál

webygroup
ÚvodÚvodná stránka