Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Uzovský ŠalgovHľadať
 
 

Kaštieľ

Kaštieľ rodiny Péchyovcov

 

 Neskoroklasicistický kaštieľrodiny Péchy stojí na vŕšku nad kostolom a obecným úradom, na Neskoroklasicistický kaštieľ Pechyovcovmieste, z ktorého bol aj v dobe jeho stavby istotne najlepší rozhľad na celú obec. Péchyovci si dali kaštieľ postaviť niekedy medzi rokmi 1840 až 1850, pričom sa zdá, že asi boli využité základy staršieho panského sídla. Kaštieľ má zvýšené prízemie a na hlavnom priečelí dva plytké bočné rizality, ktoré majú nárožnú rustiku a v svojom strede dve okná pod spoločnou nadokennou rímsou.

V strede priečelia, ktoré je orientované približne na juh, dominuje vysunutý pilierový portikus (stĺpová predsieň pred vchodom do objektu) s tympanónom, z ktorého vedie otvorené široké schodisko. Schodisko pôvodne smerovalo do prednej časti parku, kde bola aj prístupová cesta ku kaštieľu. Po stranách portika sú nadokenné trojuholníkové frontóny. Miestnosti na prízemí sú zaklenuté valenými klenbami s lunetami a v medziposchodí plytkými segmentovými klenbami. Strecha kaštieľa je valbová, vysunutý portikus má strechu sedlovú.

Okolo kaštieľa bol vysadený park, po ktorom zostali ešte niektoré stromy, napr. borovica, buk lesný (Fagus sylvatica 'Atropunicea'), niekoľko líp, no najznámejším exemplárom parku, ktorému sa dnes hovorí Panská lúka alebo Panský dvor, je chránený Sekvojovec mamutí.

KaštieľKaštieľ bol obývaný Péchyovcami až do roku 1945. Po skončení 2. svetovej vojny štát majetok Péchyovcov protiprávne skonfiškoval. Kaštieľ bol odvtedy využívaný na rôzne účely, bol tu napríklad umiestnený Okresný detský domov (1951-1961), v ktorom boli umiestnené siroty, polosiroty a nemanželské deti z celého Prešovského kraja. Od roku 1963 až podnes je v západnom krídle umiestnená materská škola. Časť prízemia využíval aj Miestny národný výbor. Viackrát v priebehu 20. storočia kaštieľ opravovali, po roku 1961 bol využívaný hlavne na kultúrne účely. Jeho posledná väčšia rekonštrukcia sa realizovala v rokoch 1986-87. Od začiatku 90. rokov bol v pivničných priestoroch kaštieľa hostinec Pod sekvojou až do roku 2010, zároveň v kaštieli do roku 2009 sídlila firma MÓDA, s.r.o., ktorá sa následne presťahovala do vlastných priestorov. Kaštieľ je v súčasnosti vo vlastníctve obce.


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Kalendár zberu odpadov na rok 2019

zverejnenie

Platné prevádzkové poriadky

Multifunkčné ihrisko, Rybníky, Kaštieľ.

Úroveň vytriedenia odpadu

Zverejnenie

14.12.2018

Schválený rozpočet obce na rok 2019

Cenník služieb

Služby poskytované obcou

20. 11. 2018 a doplnenie 25. 01. 2019

RVaPS - povinné trvalé označenie psov transpondérom (mikročipom), povinná registrácia chovu ošípaných (20.11.2018). Informácie pre chovateľov s chovom s jednou ošípanou (25.01.2019).

Cestovný poriadok

Cestovný poriadok autobusových spojov platný od 01.09.2019 do 14.12.2019

Informačný leták „SMS pomoc 112“

Postup ako správne využívať sms na číslo 112

Správne triedenie odpadov

Letáky, vzdelávací materiál

webygroup
ÚvodÚvodná stránka