Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Uzovský ŠalgovHľadať
 
 

Migrácia žiab

Jarná migrácia žiab v obci Uzovský Šalgov

 

        Tak ako každú jar, aj tento rok sa v obci Uzovský Šalgov dalo do pohybu množstvo žiab, aby sa zo svojich zimovísk v lesoch a záhradách, dostali na miesta rozmnožovania, teda do Šalgovských rybníkov. Najmasovejší ťah prebieha pri vstupe do obce, kde ale migračnú trasu týchto obojživelníkov križuje vozovka. Aby sa predišlo zbytočným úhynom žiab na ceste, postavila obec 1.4.2019 zátarasy na ľavej strane cesty. Žaby za zábranami následne zbierali dobrovoľníci a prenášali do rybníkov. Za celý čas migrácie (od konca marca približne do polovice apríla) bolo prenesených cez vozovku 574 žiab, z toho 546 ropúch bradavičnatých a 28 skokanov hnedých. Avšak celkový počet žiab, ktoré prešli zo zimovísk na miesta rozmnožovania je 1442, z toho 1355 ropúch a 87 skokanov. Tento rozdiel je spôsobený faktom, že množstvo žiab premigrovalo aj potokom, ktorý tečie popod cestu.

       Samozrejme ťah sa nezaobišiel ani bez úhynov žiab na ceste. Celkovo asi 50 žiab skončilo pod kolesami áut. Tohtoročná migrácia bola slabšia aj z dôvodu dlhodobého sucha a nedostatku zrážok. Najviac žiab premigrovalo od 5. do 10. apríla 2019, kedy prišli výdatnejšie zrážky, čo spustilo migráciu naplno. Ale práve vtedy aj najviac žiab uhynulo na ceste.

        V súčasnosti môžeme v rybníkoch pozorovať vajíčka a už aj žubrienky, teda nové potomstvo týchto obojživelníkov. Mnoho ľudí považuje žaby za škaredé živočíchy, ktoré vníma ako nedôležité v prírode, ale opak je pravdou. Žaby sú veľmi dôležitou súčasťou prírody a aj pre nás majú veľký význam, napríklad preto, že nás zbavujú otravného hmyzu. Sú tiež dôležité pre ostatné živočíchy, ktoré by sa tu bez takejto „žabacej potravy“ nevyskytovali.

         Na záver by som sa chcel poďakovať v prvom rade obci za to, že postavila zátarasy a predišlo sa tak zbytočným úhynom. Taktiež by som sa chcel poďakovať všetkým dobrovoľníkom a občanom Uzovského Šalgova, ktorí pomáhali pri prenášaní žiab cez cestu. Dúfame, že aj v budúcnosti v spolupráci s obcou pomôžeme žabám pri ich migrácii.

Autor: Jakub Repaský

Migracia_ziab_2019.jpg

Stavba zátarás pri ceste 1.4. 2019, foto: Stanislav Greš

 


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Kalendár zberu odpadov na rok 2019

zverejnenie

Platné prevádzkové poriadky

Multifunkčné ihrisko, Rybníky, Kaštieľ.

Úroveň vytriedenia odpadu

Zverejnenie

14.12.2018

Schválený rozpočet obce na rok 2019

Cenník služieb

Služby poskytované obcou

20. 11. 2018 a doplnenie 25. 01. 2019

RVaPS - povinné trvalé označenie psov transpondérom (mikročipom), povinná registrácia chovu ošípaných (20.11.2018). Informácie pre chovateľov s chovom s jednou ošípanou (25.01.2019).

Cestovný poriadok

Cestovný poriadok autobusových spojov platný od 01.09.2019 do 14.12.2019

Informačný leták „SMS pomoc 112“

Postup ako správne využívať sms na číslo 112

Správne triedenie odpadov

Letáky, vzdelávací materiál

webygroup
ÚvodÚvodná stránka