Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Uzovský ŠalgovHľadať
 
 

Šalgovčanka

Márne chodím pozerať na stránku Šalgova... Stále nič nové nevidím :) Hovorím si, že ľudia asi žijú spomienkami na 7. – 9. júl 2017 rovnako ako ja, moje deti a množstvo iných ľudí, ktorí tu boli, zažili niečo pekné... Tak čo to bolo?

Piatok , 7. júl, 16:30 – divadelníci majú generálku, vlastne plánované dve generálky po sebe – jedna bez zvukára a druhá so zvukárom. Od Kohúta ide niečo tmavé, asi bude pršať. A prší. Nie je to však lejak, no jemný dážď. Samo pozerá do mobilu na počasie a vraví, že o 20:30 má prestať (potecha pre tých účinkujúcich, ktorí mali obavy, či na divadlo „Nebol to len sen“ vôbec niekto príde). Kulisy sa kryjú, niektorí účinkujúci stále majú problém s textom. Modlíme sa 3 don Boscove zdravasy, aby sme sa povzbudili a skúšame ďalej. Generálka so zvukárom sa koná iba individuálne. Dážď nás ešte sprevádza, no my veríme, že ustane. Stoličky tesne pred 19:00 utierame a pripravujeme miesta na sedenie. Prestáva pršať, ľudia sa pomaly schádzajú, účinkujúci medzi nich (ak sú v kostýmoch), podľa pokynov režisérky a scenáristky v jednej osobe Bernadety Slaninkovej, nemajú ísť. (Ešteže mali do čoho zahryznúť. Tie koláče boli vynikajúce. Vďaka, tetušky.) Koľkí prišli? Je ich málo. Ozýva sa zo zákulisia. Ale nebola to pravda.

Príhovor je za nami, brány kaštieľa otvorené, prehliadka sa môže začať. Boli ste si pozrieť výstavu fotografií na 1. podlaží? Ľudia vám tam ožili, však? Bolo príjemné vrátiť sa s nimi do spomienok, porovnať to s dneškom... A v suteréne Elenkine fotky? Sú originálne, pravda? To podkrovie vás možno príjemne zaskočilo.Mňa tiež... A tie fotky Péchyovcov ozaj nemjú na tých stenách chybu... Skáčem myšlienkami hore-dole, ale ináč to neviem. Prezentácia vás mohla rovnako vrátiť o niekoľko rokov späť. Možno ste sa na tých fotkách spoznali aj vy (alebo vaši rodičia...)

Blíži sa 20:30 a poniektorí účinkujúci nie sú vo svojej koži, keď nahliadnu do publika. Zrazu je tam toľko ľudí! A naša režisérka bude celý čas pri zvukárovi... Isto sa v duchu modlila, aby to dopadlo tak, ako najlepšie môže. O priebehu divadla písať nebudem (nevidela som ho :) tak, ako vy, iba zboku). Ale tie princezné nemali chybu, však? Aj Amálka mala u divákov úspech... A ten princ... Čo poviete na ježibabu? A tých 7 trpaslíkov, ktorí si domotali poradie... Boli na zjedenie :) A tá matka, ktorá sa v úvode zdala nie až taká jednoznačná, predsa nebola zlá žena...  Jednoducho príjemné pobavenie s krásnym odkazom – v kúzla (alebo v zázraky) musíš veriť, aby sa udiali. A je to tu. Koniec, aplauz, klaňačky, ďakovania... Režisérka a scenáristka dostáva kyticu, ježibaba tiež :) Isto by si zaslúžili všetci – za dva týždne napísaný scenár, dva týžne skúšania, kostýmy z divadla... A k tomu ešte to divadlo má úspech. Pán Boh nás má asi veľmi rád...

A isto to musí byť pravda. V sobotné ráno, tesne pred sv. omšou,  nás „prekvapil“ lejak. Kto na ňu šiel peši, dáždnik mu nepomohol. Martin na rannej sv. omši pobavil tých, ktorí tam boli (alebo povzbudil).  −Viete, prečo ste dnes ráno vstali? spýtal sa. – Aby ste dnes prvý i posledný raz videli dážď.

Vieme však, ako to bolo ďalej. Neviem, čo prežívali tí, ktorí sa zhromažďovali pred 15:00 pri kaštieli, ale ja som čakala doma, kým prejde dážď a modlila sa, aby ustal. Stalo sa. Netvrdím, že k mojim modlitbám neboli pripojené i vaše. Práve naopak. Keď som došla ku kaštieľu, prebiehali príhovory, no dáždnik nikto nemal... Dav ľudí, ktorý tam bol, ma úprimne prekvapil. A nielen dav, no i úsmevy a pokojné tváre tých, s ktorými som sa stretávala. Bolo nás tam opäť viac, ako sa predpokladalo. Bohu vďaka. Rozhovory, stretnutia, niečo pod zub, káva... O čom ste sa rozprávali? Možno ste nespomínali na futbal, ktorý ste spolu hrávali... A možno áno. Isto ste prestriedali príjemné i menej príjemné témy. Pozdieľali ste sa s tými, ktorých ste dlho nevideli. Alebo aj videli, ale ste si len pozdravili... Kedy sme vyťahovali dáždniky? Tuším pri večernom koncerte Janais (tá bola rovnako príjemným osviežením ako ten dážď, však?). Ale nezlostili ste sa, nešomrali, pravda? Čo nám prinesie nedeľa? Možno ste si položili aj túto otázku... A čo priniesla?

Slnko, žiaden dážď (Pán Boh je iný frajer, veď práve v nedeľu sme ten dážď nepotrebovali, aby sa dalo športovať...), dokonca počas sv. omše niektorí chytili vďaka tomu slniečku aj inú farbu...

To, že zvukár čosi pobabral, ste si možno asni nevšimli. To, že pri oltári bolo 5 kňazov, že príhovor v homílii mal pán farár (pamätáte si možno aj obsah), že medzi obetnými darmi bol aj úžasný medovníkový kaštieľ z dielne Aleny Šimčíkovej (určite robený s láskou), že zbor bol parádny, že potomkovia Péchyovcov sú skromní  ľudia... To sa nedalo prehliadnuť.  Rýchlo domov na obed, aby ste prišli včas na registráciu a súťaženie. To sa nezaobišlo bez úrazov, ale čo už? Patrí to k tomu... Ľudí, ktorých ste videli v sobotu, mnohých ste mohli vidieť aj v nedeľu. A neboli to miestni. Teším sa... Už čokokoľvek ich presvedčilo zostať či prísť znovu. Vyhodnotenie, tombola a zábava. Viaceré zo zaregistrovaných rodín sa asi pobrali domov skôr, nakoľko si nevyzdvihli diplom a fotorámik... Kto to hral? Level a Pajtaši. Možno viacerých Šalgovčanov teší, že Šalgov má opäť skupinu (ako v minulosti). Kedy ste došli domov? Nezáleží na tom. No záleží na tom, plní čoho ste došli (nemyslím na tekutitu ani obsah vášho žalúdka:). Zážitkov, stretnutí, nadviazania nových či oprášených kontaktov... − Tri dni stačili! poviete si. Stačili na čo? Na takýto druh osláv, myslím, áno. No nie na uržanie dobrých vzťahov. Na to treba viac dní. Verím, že ich budete v nasledujúcom roku nachádzať...

Ak vás môj príspevok vrátil príjemne trochu späť, teším sa. Ak vás vyrušil, odpusťte...


 

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár

Preladenie ANTÉNY

Informácia

Kalendár zberu odpadov na rok 2019

zverejnenie

Platné prevádzkové poriadky

Multifunkčné ihrisko, Rybníky, Kaštieľ.

Cenník služieb

Služby poskytované obcou

Úroveň vytriedenia odpadu

Zverejnenie

Cestovný poriadok

Cestovný poriadok autobusových spojov platný od 10.12.2017, od 01.04.2018 do 08.12.2018 a platné od 09.12.2018 do 14.12.2019

14.12.2018

Schválený rozpočet obce na rok 2019

20. 11. 2018 a doplnenie 25. 01. 2019

RVaPS - povinné trvalé označenie psov transpondérom (mikročipom), povinná registrácia chovu ošípaných (20.11.2018). Informácie pre chovateľov s chovom s jednou ošípanou (25.01.2019).

Informačný leták „SMS pomoc 112“

Postup ako správne využívať sms na číslo 112

Správne triedenie odpadov

Letáky, vzdelávací materiál

webygroup
ÚvodÚvodná stránka